
GRAFICKÝ A PRIESTOROVÝ DIZAJN - 8603 M
Študijný odbor je zameraný na základné princípy dizajnérskej tvorby v spojení so súčasnými trendmi v dizajne a navrhovania výrobkov s dôrazom na ich funkčnosť, estetické, ekologické a ekonomické hľadisko. Odbor od začiatku rozvíja priestorovú predstavivosť a kreativitu, osvojenie dizajnérskych materiálov. Okrem klasických výtvarných techník sa štúdium zameriava aj na prácu s novými médiami. Vlastný návrh žiaci dokážu spracovávať v materiáloch a vo vyšších ročníkoch aj v 2D a 3D grafických softvéroch.
Žiaci sa naučia využívať rôzne prvky výtvarného prejavu a kompozícií, ovládať tradičné techniky umeleckej grafiky, spracovať textové a obrazové predlohy pomocou výpočtovej techniky, pracovať ako všestranný grafik, ktorý zvláda prácu v rôznych grafických softvéroch – Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, Adobe InDesign, CorelDraw, tvoriť architektúru a dizajn interiérových, exteriérových prvkov, tvoriť dizajn produktu na základe použitia, celkovo riešiť 3D objekty s reálnym využitím, pracovať v 2D a 3D grafických softvéroch ako ProgeCAD a AutoCad.Za viac ako 20 ročné obdobie disponujeme skúsenosťami s vyučovaním audiovizuálnych a grafických predmetov.
Okrem odborných skúseností s vyučovaním týchto predmetov máme k dispozícii materiálno-technické podmienky – ateliér s materiálnym vybavením, multimediálnu učebňu, k dispozícii máme 4 počítačové učebne s kvalitnými počítačmi s periférnymi zariadeniami a s grafickým softvérom na spracovanie audiovizuálnych a grafických diel.
Z grafických programov okrem vyššie uvedených používame balík programov Adobe cloud, ktorého súčasťou je aj Project Felix-jednoduché kombinovanie 2D a 3D na vytváranie fotorealistických obrázkov a Character Animator (Beta) -animovanie 2D postavičiek v reálnom čase.
V obsahu odborného vzdelávania sú zahrnuté predmety: Výtvarná príprava, Umelecká prezentácia, Technológia, Umelecká prax, Fotografovanie, Priestorová tvorba, Navrhovanie, Počítačová grafika a typografia, Figurálne kreslenie, Modelovanie, Písmo. Naša škola aktívne spolupracuje s grafickými firmami v Kežmarku a v Poprade, kde už v súčasnosti posiela svojich žiakov na súvislú umeleckú prax.
Všeobecná zložka vzdelávania je zhodná pre všetky študijné odbory umeleckého zamerania podľa učebných plánov v Školskom vzdelávacom programe. Ich vyučovanie je zabezpečené kvalifikovanými pedagógmi.
Absolvent študijného odboru DIZAJN – grafický a priestorový dizajn sa uplatní ako kreatívny dizajnér v profesionálnych dizajnérskych, interiérových, architektonických štúdiách alebo reklamných oddeleniach firiem. Získané odborné vedomosti z marketingu, reklamy a základov podnikania vytvárajú dobré predpoklady na samostatnú zárobkovú činnosť absolventov v oblasti dizajnu. Štúdium vytvára predpoklady aj na ďalšie pomaturitné a vysokoškolské štúdium predovšetkým dizajnu a architektúry.

FOTOGRAFICKý dizajn - 8606 M
Podstatou štúdia odboru je fotografická tvorba, prechádzajúca jednotlivými druhmi a aspektmi fotografie. Študenti si osvoja základy výtvarného umenia a názoru aplikované v oblasti fotografie a grafického dizajnu. Samotná fotografická tvorba a videotvorba je podmienená získavaním vedomostí o fotografickej a audiovizuálnej technike, zahrňujúc vlastnosti a spracovanie klasických fotografických materiálov a pracovný proces pri práci s digitálnym obrazom. Dôraz sa kladie na znalosť práce na počítači s ovládaním grafických programov, ako aj programov na animáciu a spracovanie videozáznamu. Cieľom je uplatnenie technologických poznatkov a vlastného výtvarného myslenia v klasickom tvorivom procese a realizácii zákaziek. Výučba smeruje k profesionálnemu uplatneniu absolventov v odbornej praxi. Šírka ich všeobecnej a odbornej prípravy im umožňuje úspešne pokračovať aj v štúdiu na vysokých školách príslušného zamerania.
Prvý a druhý ročník je zameraný na základy výtvarnej prípravy, fotografických technológií a základné práce s fotografickými prístrojmi v rámci praktických cvičení. V treťom a štvrtom ročníku žiaci riešia samostatné úlohy fotografického dizajnu a videotvorby, v ktorých spájajú fotografický obraz s písmom, značkou a kresbou. Samostatne riešia rôzne úlohy – reportážne cvičenia, dokumentárne publikácie a inscenovanú fotografiu. V tvorbe i využívajú počítačovú grafiku, základy typografie a videa.
Po ukončení štúdia absolvent ovláda fotografickú a osvetľovaciu techniku, spracovanie čierno-bielych a farebných fotografií. Pozná prácu s videokamerou, spracovanie a úpravu videozáznamu. Absolventi sú oboznámení so strojovým a automatickým spracovaním fotografií.
Absolvent okrem nevyhnutného všeobecného vzdelania a širšieho odborného profilu, musí byť dostatočne adaptabilný aj v príbuzných odboroch. Získané vedomosti a schopnosti i musí vedieť aplikovať v praxi formou samostatnej alebo tímovej práce. Má dostatočnú slovnú zásobu a vyjadrovaciu schopnosť v slovenskom a cudzom jazyku, pozná dejiny výtvarnej kultúry, ovláda prácu s počítačom.

KONZERVÁTORSTVO a REŠTAURÁTORSTVO - DREVOREZIEB - 8651 M 01
Zameranie odboru smeruje na reštaurátorstvo a konzervátorstvo pamiatok z dreva, plastík, polychrómovaných drevorezieb, historického nábytku a množstva iných predmetov pochádzajúcich zo zbierkových fondov múzeí ,galérií a súkromníkov. Vznik odboru bol iniciovaný spoločenskou potrebou stredoškolsky vzdelaných reštaurátorov a konzervátorov pre obnovu a reštaurovanie umelecko-historických diel a pamiatok.Absolvent je schopný obnovovať a doplňovať chýbajúce časti historického nábytku a drevorezieb.
V rámci štúdia žiaci absolvujú výtvarnú prípravu, technické kreslenie, odborné kreslenie a modelovanie, reštaurátorskú prax. Súčasťou výučby je i teoretické vzdelanie v oblasti dejín výtvarnej kultúry, ochrany pamiatok a využitia základov fotografovania pri tvorbe reštaurátorskej dokumentácie.
Absolvent okrem nevyhnutného všeobecného vzdelania a širšieho odborného profilu musí byť dostatočne adaptabilný aj v príbuzných odboroch. Získané vedomosti a schopnosti musí vedieť aplikovať v praxi formou samostatnej alebo tímovej práce. Má dostatočnú slovnú zásobu a vyjadrovaciu schopnosť v slovenskom a cudzom jazyku ( nemeckom alebo anglickom ), ovláda prácu s počítačom.
Samostatnými klauzúrnymi prácami (vždy po polroku štúdia v každom ročníku, okrem prvého polroku prvého ročníka) z určeného hlavného odborného predmetu – výtvarná príprava a neskôr prax preukazujú žiaci zvládnutie učiva a svoju tvorivosť. Maturitné praktické skúšky už preukazujú zrelý technický prejav absolventa. Témy a všetky úlohy podmieňujú možnosť samostatnej realizácie študenta.
Absolventi odboru využívajú svoje vedomosti a praktické zručnosti v múzeách a galériách na celom Slovensku. Tiež nachádzajú svoje uplatnenie v reštaurátorských kolektívoch, v rámci ktorých sa zúčastňujú na záchrane a zachovaní nášho kultúrneho dedičstva. Absolventi sú dobre pripravení aj na vysokoškolské štúdium v príbuzných odboroch.

PROPAGAČNÉ VÝTVARNÍCTVO - 8641 M
Štúdium odboru je zamerané na samostatnú tvorivú činnosť v oblasti propagácie, reklamy a výstavníctva použitím tradičných výtvarných techník, ale aj prostredníctvom počítačovej grafiky v špeciálnych grafických programoch.
Predpokladom úspešného štúdia je kresliarska dispozícia, farebné cítenie, štylizačná nápaditosť a tvorivosť. Dôraz sa kladie na prácu s priestorovými prvkami a konštrukciami v malých priestoroch. Študenti sa oboznamujú aj s interiérovou tvorbou.
Samostatnými klauzúrnymi prácami (vždy po polroku štúdia v každom ročníku, okrem prvého polroku prvého ročníka ) z určeného hlavného odborného predmetu – výtvarná príprava a neskôr navrhovanie preukazujú žiaci zvládnutie učiva a svoju tvorivosť.
Maturitné praktické skúšky už preukazujú zrelý výtvarný názor absolventa. Témy a všetky úlohy podmieňujú možnosť výtvarnej a technickej realizácie študenta.
Absolvent okrem nevyhnutného všeobecného vzdelania a širšieho odborného profilu musí byť dostatočne adaptabilný aj v príbuzných odboroch. Získané vedomosti a schopnosti musí vedieť aplikovať v praxi formou samostatnej alebo tímovej práce.
Má dostatočnú slovnú zásobu a vyjadrovaciu schopnosť v slovenskom a cudzom jazyku ( nemeckom alebo anglickom ), pozná dejiny výtvarnej kultúry, ovláda prácu s počítačom.
Pozná základy historických, výtvarných a estetických zákonitostí, základy kreslenia technických výkresov. Ovláda základy uplatnenia a využitia písma, ekonomiky.
Ovláda základy anatómie, proporcií, zobrazovania ľudského tela, technologické postupy, základy fotografovania. Vie využívať výrazové prostriedky a zdroje tvorivosti, navrhovať účelové a úžitkové tvary a predmety a aplikovať nové poznatky z odboru vo vlastnej práci.
Absolventi sú dobre pripravení aj na vysokoškolské štúdium v príbuzných odboroch.

Grafický dizajn- 8604 M
Cieľom študijného odboru grafický dizajn je pripraviť absolventa pre potreby kreatívneho priemyslu a trhu práce. Počas štúdia získava schopnosť tvorivo a kriticky myslieť, vzdelávať sa teoreticky aj prakticky v rôznych oblastiach vizuálnej komunikácie, grafického dizajnu, typografie, klasickej a digitálnej ilustrácie, fotografie, kresby, rôznych výtvarných techník všeobecne, dejín umenia a dizajnu.
Osvojuje si schopnosť pracovať s informáciami, novými technológiami v grafickom dizajne a ich následnom spracovaní v konkrétnych zadaniach. Absolvent zvládne návrhy na spracovanie loga a logotypov, vizuálnych identít, knižných layoutov, infografiky, voľných grafických zadaní s aplikáciou klasických a digitálnych výtvarných techník, ako aj návrhy na spracovanie digitálnych riešení.
Dôraz je kladený na spoluprácu s prostredím z praxe a prepájanie tém s inými odbormi a médiami.