Luminografia
Vzdelávacia aktivita Rozvoj IKT zručností luminografiou je realizovaná v štyroch skupinách (I., II., III., IV.)
Mgr. Matúš Matava, Mgr. Peter Cintula, Mgr. art. Dominik Britaňak , Mgr. Jaroslav Sarna
Záverečná správa:
Luminografia_SAR, MAT, BRI, CIN
Maľovanie svetlom sa vo fotografii obvykle nazýva luminografia. Ide o komponovanie obrazu, v mnohých prípadoch abstraktného pomocou svetelného bodu pohybujúceho sa pred statickým fotoaparátom.
Pri tejto technike je nevyhnutný dlhý expozičný čas. Táto nezvyčajná no pútava fotografická technika sa realizuje prevažne v podmienkach s nízkym svetelným obsahom. V exteriéroch sa realizuje vo večerných alebo nočných podmienkach.
Každá časť nášho Slovenska ukrýva v sebe skvost, ktorý je charakteristický pre danú oblasť. Takouto pýchou východného Slovenska sú neodmysliteľne drevené chrámy, ktoré sú jedinečné a nemožno nikde vo svete nájsť nič im analogické. Ide i pýchu a kultúrnu vzácnosť, ktorú prostredníctvom nášho projektu vyššie spomínanej luminografickej techniky chceme netypickým spôsobovom spracovať a fotograficky znázorniť, prírodné a kultúrne bohatstvo regiónu.
Dotváranie okolia ale aj častí vybraných drevených kostolíkov na východnom Slovensku ktoré sme realizovali formou hlinených reliéfov. Nevyhnutnosť realizovať túto aktivitu vidíme v naliehavosti a potrebe ponúknuť alternatívu, inovatívnosť a nadčasový pohľad v možnostiach vizuálno – umeleckého spracovania a rozvoja zručností v oblasti IKT.
Ľudoví stavitelia v týchto stavbách vyjadrili harmóniu duše človeka s prírodou a snahu odpútať sa od všedného života. Tento benefit chcem využiť a predať ďalšiu, modernú rovinu v zachytení spomínaných elementov. Vybrali sme si lokáciu východného Slovenska, zamerali sme sa na architektúru drevených kostolíkov a ich okolia s možnosťou vizuálneho pretvorenia využitím experimentu.
Výstup projektu: KALENDÁR
Cieľ: rozvoj zručností v oblasti IKT prostredníctvom vizuálno umeleckého spracovania fotografického projektu, fotografickou technikou luminografie zachytiť a výtvarne dotvoriť výber drevených kostolíkov na území východného Slovenska, teoretická príprava a vzdelávanie žiakov o jednotlivých dokumentovaných miestach, ich špecifikách v rámci kultúrneho bohatstva, prírodných úkazov a rarít s cieľom využiť a aplikovať poznatky z IKT vo vizuálnych výstupoch v abstrahovaných rovinách, pravidelné stretnutia žiakov a učiteľov v čase mimoškolskej činnosti, spracovávanie, editácia, teoretická príprava a simulácia reálnych výstupov, zefektívnenie práce pedagogického tímu s prepojením a vzájomným obohatením v odvetví tvorby luminografie a zvýšenie záujmu a vnútornej motivácie žiakov novými alternatívami vo fotografii.
Nakuknutie do nášho krúžku:
V priebehu hodín projektovej činnosti sa žiaci oboznamovali s technickými možnosťami materiálov na tvorbu kresby svetlom. Základom bola inštruktáž k použitiu fototechniky – digitálne zrkadlovky, digitálne bezzrkadlovky, objektívy s pevným ohniskom, statív, monopod. Základy postprocesu v programe Adobe Lightroom a Adobe Photoshop. Po oboznámení sa s technikou luminografie žiaci praktizovali spôsoby realizácie svietenia – kresbu objektívom a kresbu do objektívu.
Rozvoj IKT zručností luminografiou III.: 06.10.2021: Luminografia – maľba svetlom do tmy. Praktické cvičenia zamerané na technické nastavenie fotoaparátu pri zníženej expozícii. Expozičný trojuholník aplikovaný v experimentoch luminografických techník nasvecovania v interiéroch školy (chodba s uzavretými oknami bez prístupu denného svetla). 13.10.2021: Fotografovanie portrétu technikou luminografie pomocou farebných svetiel. Aktivita zameraná na technické nastavenie uzávierky (5 s. – 30 s.). Variácie uzavierkového času a kombinácia zachytenej svetelnej intenzity. Fotografovanie portrétu a jeho nasvecovanie farebnými žiarovkami. 20.10.2021: Praktické cvičenie večernej luminografie v areáli kaštieľa Strážky. Vytváranie svetelných špirál prostredníctvom teplého svetelného zdroja. Práca žiakov v skupinách (land art – špirály z lístia, vytváranie svetelných lúčov a fotografovanie). 27.10.2021: Fotografovanie portrétu a jeho nasvecovanie externým bleskom. Fotografovanie portrétu technikou luminografie pomocou farebných svetiel a blesku. Aktivita zameraná na technické nastavenie uzávierky a clony (10 s. – 25 s.) pri ISO 100.
Počas doterajších stretnutí na projektovom krúžku Luminografia boli žiakom teoreticky objasnené termíny fotografickej techniky luminografie, jej možnosti aplikovania a simulácie vo virtuálnom priestore prostredníctvom 2D grafických programov. Zároveň sme spoločne experimentovali v teréne s funkciami a nastaveniami fotoaparátu pri realizácii možností tvorby luminografie a viacnásobnej expozície v praxi.
- Simulácia a laboratórny experiment pri realizácii luminografie.
- Dokumentovanie a svetelné experimenty pri fotografovaní hlinených reliéfov drevených artikulárnych kostolíkov.
- Práca s teplým a studeným svetlom.
- Kompozičné experimenty so svetlom (pomôcky: zrkadlovka, statív, svetelné reťaze, farebné batérie..)