V októbri 2017 sa zúčastnili žiaci školy (terajší 2. a 3.roč.) 3-týždňovej odbornej stáže na Cypre a v Súkromnej umeleckej škole v Krakove v rámci projektu ERASMUS+ financovaného z fondov Európskej únie. V priebehu mesiaca jún výber žiakov zabezpečila komisia zložená z učiteľov školy. Hodnotiť sa bude znalosť anglického jazyka, odbornosť, prístup k práci a povinnostiam, správanie, zdravotný stav.

Ing. Marta Perignáthová, riaditeľka školy

ERASMUS+ 2017 _ postupne po krokoch…
 
2018_02 Kežmarská televízia o našom úspešnom projekte Erasmus+
Kežmarská televízia 21.02.2018 odvysielala príspevok o našom úspešnom projekte Erasmus+ pod názvom: „Projekt Erasmus+ úspešný na SUŠ“

http://ktv.kezmarok.sk/archiv/63-kezmarsky_magazin_c_612.htm

2017_01 Preberanie certifikátov v rámci projektu Erasmus+

 

V ďalšej časti slávnosti si prevzalo sedem žiakov druhého a tretieho ročníka odborov propagačné výtvarníctvo a konzervátorstvo a reštaurátorstvo drevorezieb certifikáty o znalostiach a zručnostiach, ktoré získali na troj – týždňovej súvislej praxi na Cypre. Žiaci získali prax pod vedením Združenia remeselníkov a podnikateľov Kato Drys Community Council v rámci projektu Erasmus+  financovaného z fondov Európskej únie.


Ďalších 6 žiakov z odboru fotografický dizajn, ktorí strávili dva týždne odbornej praxe v Poľskom Krakove si prevzali certifikáty o získaných znalostiach a zručnostiach priamo z rúk  Jerzyho Gawela PhD. – riaditeľa Súkromnej umeleckej školy v Krakove, ktorý zavítal na školu ako hosť.

 

Prítomný bol tiež Ing. Miroslav Perignáth, viceprimátor mesta Kežmarok, Ing. Karol Gurka, prednosta Mestského úradu. Slová vďaky odzneli aj na adresu riaditeľky školy Ing. Marty Perignáthovej ako aj pedagógov pod vedením ktorých žiaci pracovali. Všetci zúčastnení mali možnosť pozrieť si výstavu návrhov ponožiek ako aj fotografie z mobility žiakov na  Cypre a v Krakove.  Akcia sa konala za účasti médií.

 

napísala: Mgr. Milada Kotorová

2017_11 Ako bolo…? (komentáre žiakov)

Naši žiaci, ktorí absolvovali v októbri trojtýždňovú odbornú stáž na Cypre, sa po návrate z tohto krásneho, pre nás trochu exotického ostrova, snažili svoje dojmy vyjadriť pár slovami, čo nebolo určite ľahké, vzhľadom k množstvu zážitkov. Tu sú:

  • Trojtýždňový pobyt na Cypre bol pre mňa ďalšou novou a výnimočnou skúsenosťou do života. Veľmi sa mi páčili nové techniky, ktoré som sa tam naučila. Aj keď na prvý pohľad pre mňa ťažká technika mozaiky bola nakoniec výborná, kreatívna a originálna práca a myslím, že sa nám všetkým podarila. Pozitívne hodnotím aj iné umelecké techniky ako napríklad maľbu ikon, ktorá bola síce mierne náročná, ale bavila ma aj vďaka veľmi talentovanej lektorke Aylin a som vďačná za jej postrehy, vedomosti a rady. Takisto s radosťou spomínam na osviežujúce výlety na pláž a kúpanie v mori a takisto aj návštevu Cyperského múzea v hlavnom meste Nikózia. Taktiež som hrdá na našu nástennú maľbu granátovníka na budove úradu, na ktorej sme všetci poctivo pracovali a výsledok naozaj stál za to. Cyprus bol miesto plné rozličných ľudí s osobitnou kultúrou, rozmanitých jedál, krásnych pláží, ale čo je najhlavnejšie plný umenia a originálnej architektúry. Som vďačná, že som sa mohla zúčastniť tohto projektu a naučiť sa nové poznatky do umeleckého diania a budem na všetko s láskou spomínať 🙂

Sofia Vallušová – Sofi

 

  • Počas nášho pobytu sme mali možnosť si vyskúšať nové veci, dovtedy pre nás nepoznané. Od  výpletu stoličiek až po vyrábanie pigmentov. Okrem práce sme absolvovali aj výpravy za poznaním, kde sme sa dozvedeli o cyperskej histórii a kultúre. Pridanou hodnotou nášho pobytu bola aj možnosť overiť si naše jazykové vedomosti v praxi.

Františka Milánová – Fany

 

  • 29. 10.2017 nám začala skvelá cesta a zároveň veľké dobrodružstvo, keďže sme leteli na Cyprus. Začala letom, ktorý bol naozaj nezabudnuteľným zážitkom. Cesta bola príjemná a do cieľa sme dorazili v poriadku. Pamätám si, ako sme vyšli z lietadla a vo mne sa hnali a šírili myšlienky šťastia, radosti a pocitu, že tu zažijem niečo nové a skvelé. Pobyt na Cypre bol nezabudnuteľný, keďže  sme sa naučili toho naozaj veľa. Napríklad vytvorenie mozaiky, alebo vytváranie hlinených nádob tradičnou technikou, maľba v uličkách Cyperskej dedinky, kresba a zároveň maľba granátovníka v štýle mozaiky na stenu, či maľovanie ikon. Každopádne som sa naučila toho naozaj veľa a plánujem to šíriť medzi spolužiakmi. Mala som sa tam výborne aj vďaka pani učiteľke Svitanovej, ktorá sa snažila nám vždy vyhovieť a starať sa o nás. A aj vďaka príjemnému počasiu, čo sme mali a zážitkom pri mori alebo v mestách a dedinkách, s úžasnou partiou a dobrým kolektívom.

Viktória Jefanovová – Viki

 

  • Cyprus sa stal pre mňa krajinou nových objavov, zážitkov a skúseností. Naučila som sa novým technikám, typickým pre ich krajinu, ktorým sa budem venovať i v domovine. Najzaujímavejšou bola pre mňa práve tvorba mozaika, ktorú by som si určite ešte niekedy chcela skúsiť. „Babranie“ sa s hlinou to je tiež také moje, i keď sa mi nie vždy darilo, výsledok, s menšou pomocou, stál za to. A muselo tam aj niečo pamätné po mne ostať – malý sloník vymodelovaný práve z hliny. ♥

Petra Repelová – Peťa, Peťuš

 

  • Pobyt na Cypre mi pomohol rozšíriť pohľad na svet. Zistila som, ako žijú ľudia niekde inde. Som veľmi rada, že som tam mohla byť a naučiť sa aj nejaké nové veci. Na Cypre ma najviac zaujali ľudia, ktorí nás hneď prijali za svojich priateľov Európanov a svoju pohostinnosť vyjadrili svojou štedrosťou na stoloch s ich národnými jedlami, na ktorých nesmela nikdy chýbať škorica tak, ako u nás soľ. Ďakujem.

Mária Batoryová – Majka

 

  • Cyprus som si zamilovala nielen vďaka prírode a krásnym mestečkám, ale aj vďaka úžasným ľuďom, ktorí tam žijú. Zažila som tam úžasné chvíle, spoznala mnoho ľudí, na ktorých budem dlho spomínať a naučila som sa niekoľkým tradičným remeslám z ich kultúry. Tento nádherný ostrov sa mi stal domovom, hoci len na krátku chvíľu, no aj tak bolo ťažké ho opustiť.

Anastázia Halčinová

 

  • Na Cypre som strávil tri príjemné týždne. Všetky nové skúsenosti, ktoré som získal na stáži, využijem niekedy v budúcnosti pri práci reštaurátora. Veľmi sa mi páčila ručná práca mozaiky. Pracoval som na nej so spolužiačkou. Výsledok našej spoločnej práce bol veľmi dobrý, bol som s prácou spokojný. Ďalším prínosom v praxi bola práca so stoličkami, kde som sa naučil vypletať sedadlá. Vo voľnom čase sme navštívili na Cypre pekné miesta. Nevynechali sme ani kúpanie v mori. Mám veľmi veľa zážitkov a nových skúseností. Cyprus je pekný ostrov so svojou históriou.

Leonard Spišský – Leo

 

Mgr. Zlatica Svitanová

 
2017_10 Erasmus+ (stáž na Cypre a v Krakove)

Po dvoch rokoch nás opäť privítal Cyprus. Našich 7 žiakov z druhého a tretieho ročníka odborov propagačné výtvarníctvo a konzervátorstvo a reštaurátorstvo drevorezieb tu strávi 3 týždne na súvislej praxi v rámci projektu Erasmus+ financovaného z fondov Európskej únie.

Ďalších 6 žiakov z odboru fotografický dizajn strávi 2 týždne odbornej praxe v Poľskom Krakove.

Program oboch stáží môžete sledovať na facebookovej stránke našej školy https://www.facebook.com/SU%C5%A0-Kezmarok-1435277760058037/

Aktivity našich žiakov počas odbornej stáže na Cypre  je možné sledovať na fc „SUŠ Kežmarok“.